RSS-länk
Mötesärende:https://kirkkonummise.oncloudos.com:443/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30
Kommunstyrelsen
Protokoll 05.10.2026/Paragraf 271
Kyrkslätts kommuns delårsöversikt II år 2026 (fge)
Kommunstyrelsen 05.10.2026 § 271
379/02.02.00/2025
Beredare vik. ekonomidirektör Sirpa Roos
fornamn.efternamn@kirkkonummi.fi, tfn 09 29671 (växel)
Beslutsförslag Kommundirektör Virpi Sailas
Kommunstyrelsen beslutar
1
godkänna delårsöversikten för den allmänna förvaltningens del
2
anteckna för kännedom utfallsuppgifterna för de övriga organens ekonomiska resultat, verksamhetsmål och nyckeltal i situationen under perioden 1.1–31.8.2026
Behandling Vik. ekonomidirektör Sirpa Roos presenterade ärendet.
Beslut Kommunstyrelsen beslutade enhälligt enligt beslutsförslaget.
Redogörelse Budgetutfallet följs upp med hjälp av rapportering på kommunnivå, sektornivå och verksamhetsnivå. I rapporteringen följs det ekonomiska resultatet, de verksamhetsmässiga målen och nyckeltalen upp.
På kommunnivå ansvarar kommunstyrelsen för rapporteringen. Utgående från nämndernas och direktionens rapporter utarbetar kommunstyrelsen delårsöversikter för kommunfullmäktige. För år 2026 gäller detta läget per 30.4 och 31.8 samt verksamhetsberättelsen som ingår i bokslutet. Kommunstyrelsen beslutar på vilket sätt kommunens organ rapporterar till den.
Det slutgiltiga invånarantalet år 2025 i Kyrkslätt var 41 776 personer. Enligt preliminär statistik är kommunens invånarantal 41 525 personer i slutet av augusti 2026, vilket innebär en minskning med 251 personer (−0,6 %) under januari–augusti.
Arbetslöshetsgraden i Kyrkslätts kommun var 10,3 %, 2 256 personer, i slutet av augusti 2026. I slutet av år 2025 var 2 277 personer, det vill säga 10,6 %, arbetslösa. Arbetslöshetsgraden i hela landet var 12,0 %. I slutet av augusti 2026 var arbetslöshetsgraden på Nylands livskraftscentrals område 12,4 %.
Verksamhetsintäkterna i slutet av augusti var 21,6 milj. euro och verksamhetskostnaderna 106,3 milj. euro. Utfallet av verksamhetintäkterna är 54,8 % av prognosen för 2026 och utfallet av verksamhetskostnaderna 62,4 %. Jämfört med året innan har verksamhetsintäkterna ökat med 2,5 miljoner euro och verksamhetskostnaderna med 0,4 miljoner euro.
Verksamhetsbidraget i slutet av augusti var −84,7 milj. euro, vilket är 2,0 milj. euro bättre än året innan. Utfallet av verksamhetsbidraget är 64,7 % av prognosen för 2026. Skatteinkomsterna är 75,3 milj. euro, dvs. 67,2 % av prognosen, och skatteinkomstprognosen är 112,0 milj. euro. Statsandelarna har uppgått till 26,9 milj. euro, dvs. 67,7 % av prognosen, och prognosen för statsandelarna är 39,7 milj. euro.
Årsbidraget i slutet av augusti var 16,2 milj. euro och i prognosen för 2026 18,1 milj. euro. Prognosen för avskrivningar är −18,1 milj. euro. Räkenskapsperiodens överskott uppvisar ett överskott på cirka 0,01 milj. euro, och enligt prognosen är räkenskapsperiodens överskott cirka 0,03 milj. euro. Det beräknade överskottet enligt budgeten är 1,5 milj. euro.
Organen har utarbetat delårsöversikter för perioden 1.1–31.8.2026. Översikterna innehåller bland annat resultaträkning för hela sektorn samt uppgifter om anslag och uppföljningsbara verksamhetsmässiga indikatorer per servicegrupp för samma period.
Gemensamma tjänster
Utfallet av de gemensamma tjänsternas verksamhetsintäkter var i slutet av augusti sammanlagt 14,3 milj. euro, dvs. 56,9 procent av den ändrade budgeten. Försäljningsintäkterna uppgick till 1,28 milj. euro, vilket motsvarar 70,5 procent av budgeten och överskrider den kalkylerade utfallsnivån på 66,7 procent. Försäljningsintäkterna beräknas utvecklas bättre än beräknat i budgeten till följd av de kalkylerade ersättningar för integration som betalas av staten. De kalkylerade ersättningarna ändrades i och med lagändringar år 2025. I augusti omfattade de kalkylerade ersättningarna 509 personer. Utfallet av övriga verksamhetsintäkter var 115,2 procent, medan utfallet av stöd och bidrag var 4,7 procent. Bidragsutfallet försvagas av att FPA:s ersättningar för företagshälsovårdens kostnader saknas, eftersom dessa preciseras först i slutet av året.
Utfallet av verksamhetskostnaderna var i slutet av augusti sammanlagt 10,79 milj. euro, dvs. 70,8 procent av den ändrade budgeten. Verksamhetskostnaderna var 1,3 procent större än vid motsvarande tidpunkt året innan. Utfallet av verksamhetsbidraget var 9,36 milj. euro, dvs. 73,6 procent av budgeten. Verksamhetsbidraget var 5,9 procent svagare än vid motsvarande tidpunkt året innan.
Utfallet av lönerna och arvodena var 3,05 milj. euro, dvs. 70,1 procent av budgeten. Utfallet av personalbikostnaderna var 0,68 milj. euro, dvs. 74,9 procent av budgeten. Cirka 0,45 milj. euro hade använts till visstidsanställdas löner, vilket motsvarar 110,8 procent av det anslag som reserverats för hela året. Införandet av HR-systemet har ökat de personalkostnader som hänför sig till visstidsanställda. Dessutom har frånvaro av ansvarspersoner och de vikariearrangemang som behövdes på grund av detta ökat personalkostnaderna. Personalkostnaderna beräknas överskrida hela de gemensamma tjänsternas budget med cirka 130 000 euro.
Vid slutet av augusti hade 3,61 milj. euro, det vill säga 83,9 procent av budgeten på 4,30 milj. euro, använts till kommunens finansieringsandel av arbetslöshetsförmåner. Utfallet visar att det finns det en betydande risk för att anslaget överskrids. Kostnaderna i slutet av året beräknas bli cirka 1,0 milj. euro högre än beräknat i budgeten.
Inom ekonomi- och strategienheten är införande av lösningen Johdon työpöytä 1.1.2028 under beredning.
Priserna på ICT-enheter (särskilt bärbara datorer) har under år 2026 ökat avsevärt till följd av tillgången till komponenter och osäkerheten på marknaden. Detta ökar kostnaderna genom leasingfinansiering med en fördröjning.
Investeringsanslagen beräknas år 2026 överskrida med cirka 50 000 euro. Överskridningen beror i huvudsak på HR-systemprojektet. De totala kostnaderna för det beräknas vara cirka 530 000 euro. Kostnadernas periodisering mellan åren 2025 och 2026 har lett till att det anslag som reserverats för år 2026 inte är tillräckligt. Kostnaderna för övriga investeringsprojekt är mindre än beräknat, vilket begränsar den totala överskridningen till cirka 50 000 euro.
Bildnings- och välfärdsnämnden 24.9.2026
Målnivån för utgifter och inkomster i driftsekonomin för bildnings- och välfärdsnämnden är vid tidpunkten i fråga 66,7 %. I fråga om verksamhetsintäkterna är utfallet 77,4 % och överskrider målnivån. Utgifternas utfall är 64,3 % och underskrider därmed målnivån med 2,4 procentenheter. Verksamhetsbidragets utfall är 62,0 % och underskrider målnivån med 4,7 procentenheter.
Resultaträkningen för årets första åtta månader uppvisar ett underskott på 5,3 miljoner euro.
Prognosen för slutet av hela räkenskapsperioden uppvisar ett underskott om cirka 8,55 miljoner euro. I prognosen ingår betydande osäkerhetsfaktorer både i positiv och negativ riktning, men den ekonomiska situationen är för närvarande stabil i alla utvärderade scenarion.
Finska nämnden för fostran och utbildning 22.09.2026
Målnivån för driftsekonomins kostnader och intäkter inom den finskspråkiga nämnden för fostran och utbildning är vid den aktuella tidpunkten 66,7 %. Verksamhetsintäkternas utfall är 66,0 % och underskrider målnivån med 0,7 procentenheter. Utgifternas utfall är 63,9 % och underskrider därmed målnivån med 2,8 procentenheter. Verksamhetsbidragets utfall är 63,7 % och underskrider målnivån med 3,0 procentenheter.
Resultaträkningen för årets första åtta månader uppvisar ett underskott på 38,85 miljoner euro.
Prognosen för slutet av hela räkenskapsperioden uppvisar ett underskott om cirka 61,0 miljoner euro. I prognosen ingår betydande osäkerhetsfaktorer både i positiv och negativ riktning, men den ekonomiska situationen är för närvarande stabil i alla utvärderade scenarion.
Svenska nämnden för fostran och utbildning 23.9.2026
Svenska nämnden för fostran och utbildnings målnivå för driftsekonomins inkomster och utgifter vid granskningstidpunkten är 66,7 %. Verksamhetsintäkternas utfall är 71,4 %, vilket överskrider målnivån. Verksamhetskostnadernas utfall är 62,7 %, vilket underskrider målnivån med 4,0 procentenheter. Verksamhetsbidragets utfall är 62,0 %, vilket underskrider målnivån med 4,7 procentenheter.
Resultaträkningen för årets fyra första månader uppvisar ett underskott på 9,16 miljoner euro.
Hela räkenskapsperioden beräknas sluta med ett underskott på cirka 14,78 miljoner euro. Prognosen innehåller osäkerhetsfaktorer både åt positivt och negativt håll, men den ekonomiska situationen bedöms för närvarande vara stabil i alla analyserade scenarier.
Nämnden för sysselsättnings- och näringsfrågor 15.9.2026
Den kalkylerade utfallsprocenten för nämnden för sysselsättnings- och näringsfrågor 1–8/2026 borde enligt en jämn konsumtion vara 66,4 %, och utfallet är nu 57,7 %, dvs. lägre än kalkylerat.
Personalkostnaderna håller budgeten. I övriga kostnader förekommer det en aning större konsumtion jämfört med budgeten (69,2 % 1–8/2026), men det har skett en jämkning av hyreskostnader. I och med detta håller kostnaderna i sin helhet budgeten.
Utfallet av kostnaderna för material, förnödenheter och möbler överskrider redan nu budgeten med över 100 %. I euro handlar det om en skälig summa, 10 000 €. På grund av verksamhetslokallösningarna i Vichtis har möbler skaffats i början av året, vilket syns i kostnaderna. Något motsvarande behov är inte känt för resten av året, så det är sannolikt att överskridningen förblir måttlig.
Ekonomiska bidrag och köp av tjänster ligger för närvarande på en lägre nivå än vid motsvarande tidpunkt, men för båda är större kostnader att vänta under hösten på grund av fakturerings- och betalningspraxis. Detta kommer att utjämna kostnaderna för dessa närmare kostnaderna enligt budgeten.
Inga oväntade förändringar har inträffat, men sysselsättningsläget är fortfarande svårt. Den allmänna arbetslöshetsgraden 7/2026 inom sysselsättningsområdet var 10,6 %, arbetslöshetsgraden bland unga under 30 år 16,6 %, arbetslöshetsgraden bland utlänningar 18,6 %, arbetslöshetsgraden bland finskspråkiga 9,9 % och arbetslöshetsgraden bland svenskspråkiga 6,9 %.
Direktionen för Affärsverket Kyrkslätts vatten 22.09.2026
Affärsverket Kyrkslätts vattens bindande nivå är räkenskapsperiodens över-/underskott enligt resultaträkningen (1 159 644 euro). Enligt situationen 31.8.2026 borde verksamhetskostnaderna kalkylmässigt uppgå till 66 % och verksamhetsintäkterna (omsättningen) till 50 %, eftersom vattenförbrukningen och grundavgifterna har fakturerats för de två första perioderna, dvs. 1–6/2026. Ett undantag är anslutningsavgifter och kundarbeten, som faktureras enligt när de uppstår. Deras utfall borde vara 66 %.
Intäkterna från vatten- och avloppsavgifter uppgick under januari–juni till 47,7 % av det budgeterade utfallet för hela året. Prishöjningarna av bruksavgifterna med 15 % trädde i kraft 1.4.2026. Prognosen för bruksavgifterna av hela årets utfall håller budgeten (10 323 tusen euro). Utfallet av grundavgifterna för vatten i januari–juni 2026 är 48,9 % av det budgeterade. Också grundavgifterna höjdes med 15 % 1.4.2026, vilket ökar deras avkastning under slutet av året. Beräkningen av bruksavgifterna av hela årets utfall håller budgeten (1 666 tusen euro).
Intäkterna från anslutningsavgifter i januari–augusti 2026 är 1860 tusen euro, vilket är mer än dubbelt så mycket som budgeterat för hela räkenskapsperioden (800 tusen euro). Övriga försäljningsintäkter uppgår under januari–augusti 2026 till 81 tusen euro, vilket motsvarar 49 % av budgeten (140 tusen euro). Prognosen för utfallet för hela året av övriga försäljningsintäkter ligger i linje med budgeten. I detta skede av räkenskapsperioden är bedömningen att Kyrkslätts Vattens verksamhetsintäkter (omsättning) för räkenskapsåret 2026 överskrider budgeten med (12 932 tusen euro).
Kostnaderna för anskaffning av material, förnödenheter och varor i januari–augusti 2026 är enligt bokföringen 910 tusen euro (67 % av hela årets budget). Kostnaderna för köp av tjänster uppgår till 2650 tusen euro (60,1 % av hela årets budget).
Personalkostnaderna i januari–augusti 2026 är 1282 tusen euro, vilket är 67,5 % av årets budget.
Kommunutvecklingsnämnden 24.9.2026
Enligt situationen 31.8.2026 är kommunutvecklingsnämndens verksamhetsbidrag sammanlagt −8 595 913 euro, 59,25 %, år 2025: −9 829 584 euro, 58,6 %). Verksamhetsbidraget i sin helhet har således utfallit lite lägre än i budgeten. De allmänna löneförhöjningarna enligt det kommunala arbetskollektivavtalet kommer att höja personalkostnaderna under slutet av året.
För kollektivtrafiken är utfallet lite högre än i budgeten, −4 675 793 €, 68,7 % (år 2025: −5 837 093). HRT har i sin första delårsöversikt uppskattat att Kyrkslätts kommunandel 2026 blir något lägre än budgeterat (7,5 milj. euro). HRT:s styrelse föreslår HRT:s samkommunsstämma 26.5.2026 att HRT:s budget ändras. Efter det är den kommunandel som år 2026 faktureras Kyrkslätt 7 023 000 euro. Kommunfullmäktige har 15.6.2026 § 51 beslutat minska HRT:s kommunandel med 992 000 euro, vilket har beaktats i resultaträkningen (ursprunglig budget 2026: 7 800 000 euro, ändrad budget 2026: 6 808 000 euro).
Byggnads- och miljönämnden 22.09.2026
För byggnads- och miljönämnden har volymen i början av året varit lugnare än förväntat, särskilt när det gäller byggnadstillsynen. I början av året har verksamhetsintäkterna uppgått till 377 020 euro (40,11 %). Verksamhetskostnaderna har varit 1 175 668 euro (66,89 %), vilket är lite mindre än i budgeten. Utfallet borde i detta skede av året vara cirka 66,7 %, om året fördelas jämnt.
Inom byggnadstillsynen har den sammanräknade våningsytan i beviljande tillstånd i början av året varit ca 35 000 m2, vilket är klart mindre än vid motsvarande tidpunkt år 2025, då flera stora industri- och datacenterprojekt beviljades tillstånd. Det är svårt att göra en exakt beräkning av utvecklingen av tillståndsinkomster i slutet av året, men redan nu kan man se att de förväntade intäkterna på 90 000 euro enligt budgeten inte kommer att uppnås med det nuvarande antalet tillstånd. Det är nödvändigt att justera byggnadstillsynens taxa uppåt för att bromsa underskottet.
I fråga om miljövården har verksamheten i huvudsak framskridit enligt budgeten.
I miljö- och hälsoskyddstjänsterna, som produceras som köpta tjänster, har det inte skett några nämnvärda förändringar jämfört med budgeten. Faktureringen sker två gånger om året, varför kostnaderna ännu inte syns i verksamhetskostnaderna.
Nämnden för lokaltjänster 23.9.2026
Kommunfullmäktige beslutade i juni bevilja nämnden för lokaltjänster ett tilläggsanslag om 200 000 euro för rivning av Kalmeris fastighet, vilket har beaktats under Köp av tjänster i resultaträkningen (budget 2026: 6 912 600 euro, ändrad budget 2026: 7 112 600 euro).
Dessutom har kommunfullmäktige beslutat om en budgetändring i alla organs personalkostnader, eftersom de avtalsenliga löneförhöjningarna inom kommunsektorn utföll mindre än beräknat i den ursprungliga budgeten.
Enligt situationen 31.8 har nämndens verksamhetsbidrag −13 387 976 € (externa inkomster och utgifter) utfallit lite mindre än i budgeten (56,23 %). Kostnadsutvecklingen under slutet av året kan dock ändra situationen.
Personalkostnaderna har utfallit enligt budgeten. Lönekostnaderna kommer att öka under årets senare del på grund av löneförhöjningar enligt kommunsektorns kollektivavtal.
Köpen av tjänster (55,58 %) har utfallit lite mindre än i budgeten, men under slutet av året kommer det ännu avsevärda betalningsrater till exempel med anledning av rivningen av Kalmeris byggnader. Övriga verksamhetskostnader, som i huvudsak är hyror för lokaler, har utfallit mindre än beräknat i budgeten, −3 699 494 euro (48,15 %), eftersom leasinghyran för Wigge inte har fakturerats under början av året. Beloppet av leasinghyran är cirka 2,6 milj. euro per år.
I situationen 31.8.2026 bedöms att nämndens driftsekonomi förverkligas enligt budgeten.